AKTUALNOŚCI \ Oświadczenie Domowego Kościoła Diecezji Płockiej

 Płock, 4 października 2014 r.


Oświadczenie


     Rodziny Ruchu Domowego Kościoła Diecezji Płockiej zebrane na spotkaniu kręgu diecezjalnego w Płocku w dniu 4 października 2014 r. wyraziły stanowczy protest przeciw ratyfikacji przez Sejm RP Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej i apelują do wszystkich parlamentarzystów o głosowanie przeciwko ustawie ratyfikującej.


Uzasadnienie


     Konwencja, używając w swoim tytule szczytnych haseł przeciw przemocy, w swej treści promuje ideologię skrajnych ruchów feministycznych, uderzających w wartość i trwałość rodziny i małżeństwa.

    Zwracamy uwagę tylko na kilka zapisów Konwencji (państwo podpisujące Konwencję jest nazywane tutaj „Stroną”):

         1) W art. 3 określającym definicje, punkt c opisuje definicję „płeć społeczno-kulturowa”, nie biorąc pod uwagę pojęcia płci uwarunkowanej biologicznie w sposób jednoznaczny.

      2) W art. 12 Konwencja nawołuje do zniszczenia tradycji czy religii. Cytat: „Strony podejmują działania niezbędne, by promować zmianę społecznych i kulturowych wzorców zachowań kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn”.

       3) W art. 14 dotyczącym edukacji czytamy m.in. „Strony podejmą, gdy to właściwe, niezbędne działania by wprowadzić do programów nauczania na wszystkich etapach edukacji, dostosowane do etapu rozwoju uczniów treści dotyczące równości kobiet i mężczyzn, niestereotypowych ról społeczno-kulturowych (…)”.

        4) W art. 48 Konwencja zachęca do rozwodów i wprost zabrania porozumień. Cytat: „Strony przyjmą niezbędne regulacje prawne lub inne rozwiązania w celu zapewnienia aby zakazać stosowania obowiązkowych alternatywnych sposobów rozstrzygania sporów, w tym mediacji    i rozjemstwa (…)”.


     Konwencja ustanawia ponadto instytucje kontrolne, koordynujące oraz tzw. grupę ekspertów, opisane w artykułach 10, 66, 67 o bardzo dużych kompetencjach w stosunku do kraju podpisującego Konwencję, jak również o uprawnieniu interpretacji, czyli oceny, czy dany kraj zachowuje zapisy Konwencji czy nie, czy zapisy Konwencji właściwie wdraża. Tak duża ingerencja w krajowe ustawodawstwo przez niejasną zewnętrzną grupę ekspertów jest niedopuszczalna w świetle polskiej konstytucji – o czym przypomniał, niestety już były, wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.


     Techniczne rozwiązania przeciwdziałające przemocy zawarte w Konwencji powielają obowiązujące już w Polsce prawo przeciwdziałające przemocy, również w rodzinie, czyli nie wnoszą realnie żadnych nowych instrumentów pomocy ofiarom przestępstw, a zapisy dodatkowe m.in. cytowane powyżej, sprawiają, że przepisy Konwencji rozmywają naturalną tożsamość rodziny jako związku kobiety i mężczyzny oraz podważają prawo rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

    Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, którym leżą na sercu dobro rodziny, zachowanie tradycji chrześcijańskiej o wywieranie nacisku na parlamentarzystów, aby sprzeciwili się ratyfikacji tej Konwencji.

 


Ks. Andrzej Pieńdyk
Moderator Diecezjalny DK Diecezji Płockiej
Irena i Andrzej Dołęga
Para Diecezjalna DK Diecezji Płockiej

w łącznosci z Moderatorami i Parami Rejonowymi

Domowego Koscioła Diecezji Płockiej

 

 Rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Konwencji można w całości przeczytać tu:

http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/E651513809A6D5D8C1257D010031FCD9/%24File/2515.pdf