AKTUALNOŚCI \ POGRZEB DZIECI UTRACONYCH

Inicjatywa budowy pomnika-grobu dzieci zmarłych na skutek poronienia, która zrodziła się we Wspólnocie Małżeńskiej Domowego Kościoła przy Parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, dzięki zaangażowaniu wielu osób dobrej woli, znalazła szczęśliwe zakończenie. W minioną niedzielę na cmentarz parafialny przeniesiono urnę z prochami tych najmniejszych spośród nas.

Przeżywamy dziwny czas, gdyż w naszych sercach przenikają się dwie rzeczywistości: smutek i ból oraz radość i nadzieja. Mimo serca przepełnionego cierpieniem, cieszymy się, że ci rodzice, którzy stracili dziecko, już 1 listopada będą mieli miejsce, by podejść, zapłakać i patrząc na ten pomnik powiedzieć: ,,kocham cię” – mówił podczas homilii ks. dr Jarosław Kamiński, diecezjalny duszpasterz rodzin, podkreślając fakt, że księża odprawiający Mszę św. ubrani są w szaty liturgiczne w kolorze białym. – Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do tych najmniejszych, bezbronnych – cytował słowa św. Jana Pawła II duszpasterz. – A któż jest najbardziej bezbronny, aniżeli to dziecko, które jest w łonie matki, które umiera.

Słowa podziękowania na ręce wszystkich tych, którzy zaangażowali się w dzieło powstania pomnika-grobu dzieci utraconych, złożył ks. Łukasz Chruściel, wikariusz tamtejszej parafii, moderator Domowego Kościoła Rejon Płoński.

Po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny, podczas którego odmawiano różaniec. Na miejscowej nekropolii po raz pierwszy godnie pochowano nienarodzone dzieciątka. Symbolem ich duszyczek stały się białe balony, na których rodzice wypisali imiona zmarłych maleństw, a które w jednej chwili wzbiły się w niebo. Dziękujemy….

Dawid Turowiecki "Nowy Kurier Płoński"