AKTUALNOŚCI \ Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu "Światło-Życie"

„Bądźcie wierni charyzmatowi oazy, szanujcie go i pielęgnujcie” - mówił ks. biskup Mirosław Milewski 3 września w płockiej kolegiacie św. Bartłomieja, w Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła. W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób.

Bp Milewski w homilii dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie tegorocznych oaz, odpowiedzialnym za organizację i za formację: księżom moderatorom, klerykom, diakonom, animatorom, osobom życia konsekrowanego oraz samym uczestnikom.

„Nie możecie zmarnować tamtych przeżyć i doświadczeń, dobrych natchnień i pragnień. Nie możecie zaprzepaścić tamtego dobrego czasu; czasu, który pozwolił wam inaczej spojrzeć na siebie, na swoje życie, ale też na tych, w otoczeniu których żyjecie. Po powrocie do szkół, na studia czy do pracy, gdy otoczy was `szara rzeczywistość` - pamiętajcie o dobru, które stało się Waszym udziałem i w którym uczestniczyliście. Co więcej, pomnażajcie je” – zachęcał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Przypomniał też Światowe Dni Młodzieży, ich „raban” i entuzjazm, ściśle związane z obecnością papieża Franciszka. Podczas czuwania na Campus Misericodiae w podkrakowskich Brzegach pozostawił on młodym duchowe przesłanie, aby „zamienili kanapę na parę butów”, które pomogą chodzić po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty i nauczą „zarażać radością Bożą”.

Bp Milewski podkreślił, że przed członkami Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła kolejny rok formacyjny, kolejny etap życia charyzmatem, opartym o jasne, proste i logiczne zasady, zakorzenionym w Ewangelii i tradycji Kościoła. To charyzmat wyróżnia oazę spośród innych ruchów i stowarzyszeń.

„Mam nieodparte wrażenie, że coraz częściej pewne ruchy i wspólnoty nie szanują własnego charyzmatu. Czasami wręcz robią ze swojej formacji `duchowy misz-masz`, żeby było w niej wszystko, jak w wielkim tyglu, żeby przeplatały się duchowości i tradycje, a czasami nawet czerpią ze wspólnot protestanckich czy duchowości wschodnich. Tworzą wręcz religijne `multi – kulti`. To zła droga i jednocześnie niebezpieczna. Apeluję do was, byście byli wierni charyzmatowi oazy. Szanujcie go i pielęgnujcie. Nie szukajcie nowinek i udziwnień” - akcentował bp Milewski.

Zwrócił też uwagę na „List Kongregacji Nauki Wiary `IuvenescitEcclesia` do Biskupów Kościoła katolickiego na temat relacji między darami hierarchicznymi a charyzmatycznymi dla życia i misji Kościoła”. Stwierdzono w nim między innymi, że każda wspólnota jest bogactwem Kościoła, o ile zachowuje własną, odrębną tożsamość, gdy chodzi o dary charyzmatyczne: „Pamiętajcie o tym w oazie, bo Wasz charyzmat, to Wasz skarb, a `gdzie twój skarb, tam i serce twoje` (Mt 6,19-21)” – konkludował hierarcha.

W czasie Mszy św. odbyło się przekazanie posługi pary Domowego Kościoła rejonu płońskiego: Ewę i Leszka Gołębiewskich zastąpili Edyta i Arkadiusz Zielińscy. Swoją posługę będą pełnić przez 3-letnią kadencję. W wydarzeniu uczestniczył ks. Andrzej Pieńdyk – moderator diecezjalny Domowego Kościoła.

W programie Diecezjalnego Dnia Wspólnoty znalazła się „godzina świadectw”, której uczestnikami była młodzież uczestnicząca latem w oazach w Swarzewie, Gliczarowie Górnym i Murzasichlu oraz dorośli – uczestnicy rekolekcji oraz sesji ewangelizacyjnych w Szczawnicy, Sikorzu, Bańskiej Wyżnej i Cyrli.

Był też „namiot spotkania” z adoracją Najświętszego Sakramentu, możliwość spowiedzi, wspólna agapa, spotkanie w grupach wakacyjnych oraz spotkanie Diecezjalnej Diakonii Jedności. Nabożeństwo rozesłania poprowadził ks. Krzysztof Ruciński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

W dorocznym Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła w Płocku wzięło udział około 250 osób: księży, sióstr zakonnych, oazowiczów, członków Domowego Kościoła, przyjaciół i sympatyków wspólnoty. W ten sposób podsumowano miniony rok formacyjny i rozpoczęto nowy pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”.

Źródło: