PŁOCK \ Świadectwo z Rekolekcji Ewangelizacyjnych 2016

REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE DOMOWEGO KOŚCIOŁA

Czym są rekolekcje? To czas zatrzymania się choć na chwilę w codziennym zgiełku i zabieganiu, czas refleksji nad tym kim jesteśmy i dokąd idziemy, czas odpoczynku z rodziną, a przede wszystkim czas poświęcony Bogu. Rekolekcje Ewangelizacyjne Domowego Kościoła w Bańskiej Wyżnej wybraliśmy jako formę wakacyjnego wypoczynku. Mogłoby się wydawać, że wiele straciliśmy, gdyż zrezygnowaliśmy z całkowitej swobody, z dysponowana naszym wolnym czasem, a w rzeczywistości było odwrotnie. Na rekolekcjach odpoczęliśmy, zregenerowaliśmy siły, by z chęcią wrócić do pracy i podjąć codzienne obowiązki.

Podczas rekolekcji otrzymaliśmy łaskę, by otworzyć się na Boże działanie. W trakcie spotkań w kręgach prowadziliśmy rozważania ewangeliczne na następujące tematy: „Bóg stworzył człowieka z miłości i powołuje go do miłości”, „Grzech jest odmową realizacji ludzkiego powołania i zerwaniem przymierza z Bogiem”, „W Jezusie Chrystusie dokonuje się wypełnienie przymierza Boga z człowiekiem”, „Chrzest znakiem mojego przymierza z Bogiem, które jest wezwaniem do uświęcenia”. Ponadto mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle poruszających świadectw kilku par na temat modlitwy osobistej, rodzinnej i małżeńskiej.

Niezwykle wzruszającym dniem podczas pobytu w Bańskiej Wyżnej była dla nas sobota. Po południu, elegancko ubrani, pojechaliśmy wraz z innymi parami do małego kościółka w miejscowości Nowe Bystre. To tam odnowiliśmy nasze przyrzeczenia małżeńskie. Po uroczystej Eucharystii wróciliśmy do Domu Rekolekcyjnego na wspólną biesiadę przy ognisku.

Punktem kulminacyjnym rekolekcji była niedzielna msza święta, podczas której przyjęliśmy Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Bańska Wyżna to mała wioska położona w scenerii pięknych Tatr, to miejsce sprzyjające refleksji, wsłuchiwaniu się w Słowo Boże. Nie myślcie jednak, że rekolekcje to jedynie nuda i czas dla dewotów. Rzeczywiście to modlitwa, codzienna jutrznia i Eucharystia, ale to także poznanie wspaniałych ludzi, codzienne z nimi obcowanie, wspólne spędzanie czasu na górskich wyprawach i zabawach podczas pogodnych wieczorów. Zachęcamy do udziału  w rekolekcjach, bo dla naszej rodziny był to czas błogosławiony.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za cudowny czas rekolekcji, za dar wspólnoty oraz za to, że zaczerpnęliśmy ze źródła i możemy się tym dzielić z innymi.

Chwała Panu!

Paulina i Jacek