AKTUALNOŚCI \ Piknik „Świadek wolności” – 23 września – Warszawa\ZDJĘCIA

Kilkanaście osób z Domowego Kościoła naszej diecezji wraz z parą diecezjalną Iwoną i Marianem Morozami uczestniczyło w sobotę 23 września 2017 w pikniku edukacyjnym pod nazwą „Świadek Wolności” w Warszawie na pl. Piłsudskiego.

Piknik zorganizował Ruch Światło-Życie w porozumieniu przewodniczącym Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski Księdzem Biskupem Tadeuszem Bronakowskim.

Był on promocją Narodowego Kongresu Trzeźwości, jego treści i podejmowanych na nim postulatów, a także ukoronowaniem obchodów 30. rocznicy śmierci założyciela Ruchu ks. Franciszka Blachnickiego.

Relacja ze strony: http://warszawa.gosc.pl

Nie piję, bo kocham

Adoracja Najświętszego sakramentu i rejestrowanie świadectw wychodzenia z alkoholizmu. Koncerty i widowisko artystyczne. Zabawy dla najmłodszych i multimedialna wystawa o ks. Blachnickim. Tak w Warszawie rozpoczęto kampanię społeczną promującą życie w trzeźwości.

Jest ona odpowiedzią Ruchu Światło-Życie i Konferencji Episkopatu Polski na marcową uchwałę Sejmu dotyczącą zwiększenia troski o trzeźwość narodu.

W sobotnie popołudnie pl. Piłsudskiego zamienił się w wielką szkołę wychowania do życia bez alkoholu. W kilku rozstawionych namiotach można było na różne sposoby „zmierzyć się” z problemem picia. W jednym z nich, częściowo odkrytym wystawiony był Najświętszy Sakrament. Ludzie przyklękali choć na chwileczkę. Można też było skorzystać z sakramentu pojednania.

Tuz obok stał namiot z kamerą umożliwiającą samodzielne utrwalenie historii swojego nawrócenia. Wybrane opowieści wyświetlano na telebimach.

- W poprawczaku spędziłem sześć lat, a trzydzieści w więzieniach. W jednym z nich poznałem Jezusa. On dał mi miłość i empatię. Mam swoją rodzinę. Żyję uczciwie. Utrzymuje się z pracy rąk. Jeśli taki człowiek jak ja, może poznać Boga i doświadczyć przemiany, to każdy może - przekonywał mężczyzna, który jako pierwszy nagrał swoje świadectwo.

Na pl. Piłsudskiego ustawiono multimedialną wystawę o ks. Franciszku Blachnickim, założycielu Ruchu Światło-Życie.

W namiocie debat dyskusję o trzeźwości podjęli: Henryk Krzosek, były bezdomny, autor książki „Bóg znalazł mnie na ulicy”, aktor Dariusz Kowalski i ks. Marek Dziewiecki, który podpowiadał jak stać się najpiękniejszą wersją samego siebie.

Obecny na spotkaniu prof. Krzysztof Wojcieszka, specjalista w zakresie walki z uzależnieniami i profilaktyki patologii społecznych, a od 40 lat dobrowolny abstynent przypomniał, że apogeum picia przypada w Polsce na 3. i 4. dekadę życia, a statystycznym pijącym jest mężczyzna młody lub w średnim wieku, zarabiający, nierzadko członek elit społecznych.

W namiocie filmowym wyświetlono film „Prorok nie umiera - ks. Franciszek Blachnicki”. Dla dzieci przygotowano miasteczko zabaw z planszówkami, malowaniem buziek, grami, balonami i słodyczami.

Na scenie wystąpili: Arka Noego, Full Power Spirit, Kultywacja i Arkadio. Zwieńczeniem całodniowego happeningu edukacyjnego było widowisko artystyczne pod kierownictwem artystycznym Marcin Pospieszalskiego. Wzięli w nim udział m.in. New Life'm, Krzysztof Cugowski, Lidia Pospieszalska, Agnieszka Cudzich, Adam Krylik, Full Power Spirit, Dariusz Kowalski czy Radosław Pazura.

Obecny był również kard. Nycz. - Piknik i Narodowy Kongres Trzeźwości to doskonały pomysł, by uczcić 30. rocznicę śmierci ks. Blachnickiego. On wiele w życiu uczynił, ale jest znany głównie jako założyciel oazy. Był prześladowany w lat. 50 i 60 za to, że inicjował ruch trzeźwościowy i zakładał Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Był prześladowany za wolność. Każdy, który próbował człowieka wyzwalać od wszelkich uzależnień był niebezpieczny. Miniony ustrój bał się ludzi wolnych. Blachnicki był niebezpieczny - mówił metropolita warszawski. Nawiązał do obecnej sytuacji w Polsce. - Dziś również są ludzie, który starają się z wielką troską o abstynencję, namawiają, by nie sięgać po używki. Chcą być wolni, bo kochają. Sługa Boży ks. Blachnicki cieszy się w niebie widząc młodych ludzi zatroskanych w trzeźwość, o wolność i o młode pokolenie - pochwalił kard. i udzielił przybyłym pasterskiego błogosławieństwa.

Wieczór zakończył się modlitwą uwielbienia.

Sobotni piknik połączony był z trwającym na UKSW Narodowym Kongresem Trzeźwości, który wskazał całkowitą abstynencja kobiet w ciąży, wychowanie oraz edukacja dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości, a także zakaz reklamy napojów alkoholowych podobny do tego, który od lat obowiązuje w Polsce w przypadku wyrobów tytoniowych jako główne zalecenia w obszarze trzeźwości Polaków.

Kampania „Nie pije, bo kocham" będzie realizowała szeroko zakrojone działania mające na celu promocję trzeźwości i abstynencji. Będą nimi przede wszystkim imprezy masowe, akcje ewangelizacyjne oraz wydarzenia rozrywkowe w postaci koncertów i występów artystycznych.

Długofalowym zamierzeniem jest wytworzenie „mody na nie picie”. Przewidziane jest także szkolenie liderów trzeźwości, którzy w lokalnych środowiskach będą organizować konferencje trzeźwościowe oraz promować życie bez alkoholu.

Kampania koncentruje się na przekonywaniu do abstynencji kobiet w ciąży i w okresie macierzyństwa, stawia na trzeźwość kierowców oraz abstynencję i trzeźwość w rodzinie.

Relacja ze strony wpolityce.pl:

Trzeźwym okiem.

Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Nie piję, bo kocham”.

Kilkanaście tysięcy osób, znane osobistości, wspaniała zabawa, wzajemna życzliwość i płomienne dyskusje – to i wiele więcej miało miejsce w minioną sobotę 23 września na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie odbył się happening edukacyjny „Świadek Wolności”, który oficjalnie zainaugurował ogólnopolską kampanię społeczną „Nie piję, bo kocham”.

Na Pl. Piłsudskiego w Warszawie powstało miasto namiotów z różnorodną ofertą dla uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Jednym z nich był namiot debat, gdzie ludzie showbiznesu (m.in. Ksawery Szlenkier, Dariusz Kowalski), działacze społeczni (m.in. Katarzyna i Paweł Maciejewscy) i politycy (m.in. minister Henryk Kowalczyk, poseł Robert Telus) rozmawiali na tematy związane z abstynencją, czy potencjałem rodziny jako główną przestrzenią kształtowania młodego, odpowiedzialnego człowieka.

Wielką atrakcją był namiot z interaktywną wystawą na temat sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, gdzie zwiedzający mogli lepiej poznać zarówno osobę, jak i przesłanie założyciela Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Na uczestników happeningu czekał też namiot zabaw dla dzieci, a także namiot adoracji Najświętszego Sakramentu.

Całość wydarzenia skupiała się jednak przede wszystkim na głównej scenie, gdzie oprócz występów znanych artystów, przedstawiano Świadków Wolności, czyli św. Jana Pawła II, bł. Karolinę Kózkównę, ks. Blachnickiego i Helenę Kmieć.

Finałowym punktem było Widowisko Artystyczne, w które zaangażowali się nie tylko artyści, ale również widownia.

Organizatorzy i Ambasadorzy zapewniają, że to, co działo się w stolicy w minioną sobotę jest jedynie początkiem łączącym trzeźwość i doskonałą zabawę.

Po Warszawie przyjdzie czas na inne miasta, gdzie lokalnie będzie rozbrzmiewał przekaz nawołujący do samodzielnego myślenia.

23 września Polscy pokazali, że temat ten jest ważny i chcą świadomie kreować rzeczywistość. Do tego samego zapraszają Ambasadorzy kampanii promującej trzeźwość i abstynencję, czyli m.in. Aleksandra Socha, Paweł Zagumny, Krzysztof Hołowczyc, Radosław Pazura i Dorota Chotecka-Pazura Jacek Weigl, Arkadio, Sławomir Szmal, Dariusz Kowalski, Monika i Marcin Gomułkowie, Agnieszka Musiał, Ksawery Szlenkier i Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Jacek Pulikowski, Brygida Grysiak, Natalia Niemen, Weronika Kostrzewa, Mariusz Siebert, Joanna Mazur i Michał Stawicki, Jan Budziaszek czy Marcin Kwaśny.

Zamiast końca świata przyszedł czas na zmianę myślenia na temat trzeźwości w Polsce — mówi Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy kampanii społecznej „Nie piję, bo kocham”.

Istotą przekazu jest pokazanie, że życie w trzeźwości to wolność, a nie jej brak – myślmy samodzielnie, a nie tak jak chcą tego reklamy — dodaje.

Kampania społeczna „Nie piję bo kocham” realizowana ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.



Foto relacja