AKTUALNOŚCI \ IV Dzień Skupienia KWC

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku było miejscem IV Dnia Skupienia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka diecezji płockiej, w którym wzięło udział około 150 osób. Wśród nich była para filialna filii warszawskiej Domowego Kościoła - Beata i Krzysztof Krawczykowie oraz płocka para diecezjalna Mirka i Zbyszek Chrzanowscy. Oprócz członków Domowego Kościoła w spotkaniu uczestniczyły osoby niezwiązane z DK, głównie z parafii Winnica i Nasielsk - ponieważ Krucjata to program ewangelizacyjny przewidziany przez ks. Blachnickiego jako wychodzący szeroko poza Ruch Światło-Życie i zmieniający polską rzeczywistość.

Po zawiązaniu wspólnoty i słowie wstępnym moderatora KWC ks. Rafała Winnickiego, który zapewnił uczestników, że z tego szczególnego miejsca nikt nie wyjedzie bez prezentu, uczestnicy wysłuchali konferencji prof. Krzysztofa Wojcieszka.

Prelegent podkreślał kluczowe znaczenie poznania prawdy dla dokonania przemiany w swoim życiu, omówił kolejne fazy przemiany wg psychologii. System iluzji i zaprzeczeń funkcjonuje także w obszarze spożywania i nadużywania alkoholu. Pijący podlegają chociażby przekonaniu, jakoby większość, czy nawet wszyscy, piją alkohol. A tymczasem – jak mówił prof. Wojcieszek – badania pokazują, że 58% dorosłej ludności świata w ciągu ostatniego roku w ogóle nie spożywało alkoholu. Odpowiednio w Polsce ten wskaźnik wynosi 32%.

Spożycie alkoholu w Polsce przekroczyło już 10 litrów czystego alkoholu rocznie na głowę mieszkańca, gdy 100 lat temu, tuż przed odzyskaniem niepodległości, byliśmy narodem mało pijącym: spożycie wynosiło wówczas 1 l alkoholu na głowę. To efekt objawień gietrzwałdzkich – tłumaczył prelegent.

Narastający problem pijaństwa zauważył Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, twórca Krucjaty Wstrzemięźliwości, a następnie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Ks. Blachnicki zakładał, że wystarczy 2 mln abstynentów, by sytuacja w Polsce zaczęła się odwracać.

Przykład abstynencji innych jest strategią uznawaną za najskuteczniejszą w profilaktyce antyalkoholowej – zakończył prof. Wojcieszek.

Z kolei siostra Diana Kuczek, przełożona płockiego Sanktuarium, przedstawiła historię objawień Jezusa Miłosiernego w Płocku świętej siostrze Faustynie, mówiła o budowie Sanktuarium, zwróciła uwagę na wagę tego miejsca, do którego przyjeżdżają pielgrzymi z całego świata, podkreśliła niesamowity wzrost liczby pielgrzymów w ostatnich latach. Każdy z uczestników mógł zwiedzić miejsca związane z objawieniami i kultem Bożego Miłosierdzia.

W porze obiadowej przy pięknej pogodzie uczestnicy Dnia Skupienia mieli okazję podziwiać centrum Płocka, przechodząc urokliwymi uliczkami na posiłek w Caritasie.

Szczególnym przeżyciem było uczestnictwo w modlitwie w godzinie miłosierdzia fragmentami Dzienniczka siostry Faustyny i Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Eucharystii wieńczącej pobyt w Sanktuarium przewodniczył ks. biskup Szymon Stułkowski wraz z kapłanami: ks. Rafałem Winnickim, moderatorem diakonii wyzwolenia, ks. Piotrem Gadomskim, moderatorem Ruchu Światło-Życie, ks. Markiem Piątkiewiczem, moderatorem Domowego Kościoła, ks. Robertem Orłowskim, pasjonistą z Przasnysza, ks. Jarosławem Mokrzanowskim, sekretarzem biskupa.

W procesji z darami na ręce biskupa osiem osób złożyło deklaracje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, których gestem podniesionych nad nimi rąk i modlitwą otoczyły osoby już trwające w Krucjacie.

Album zdjęć można obejrzeć na Facebooku KWC Diecezja Płocka