AKTUALNOŚCI \ Diecezjalny Dzień Wspólnoty

„Dziecko darem Boga” – pod takim hasłem 31 maja w parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Piotr Libera, który w homilii podkreślał ewangelizacyjną rolę rodziny. Tego dnia ruszyła także nowa strona internetowa Domowego Kościoła w diecezji płockiej.

Spotkanie w Płońsku rozpoczęto zawiązaniem wspólnoty i prezentacją rejonów DK: płockiego, płońskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, rypińskiego i ciechanowskiego – przyjechało z nich około 200 osób. Następnie konferencję pt. „Dziecko darem Boga” wygłosili Violetta i Łukasz Jagnieża z diecezji warszawsko-praskiej.

Podczas prelekcji multimedialnej przekonywali, że dziecko, które rodzi się w rodzinie, nie jest własnością rodziców, oni nie są posiadaczami dziecka: „Rodzice dają życie i wychowują dziecko, ale nigdy nie mogą go traktować jako swojej własności. Koniecznym warunkiem do dobrego wychowania i formacji chrześcijańskiej jest miłość między rodzicami”, stwierdzali małżonkowie.

W programie spotkania było też świadectwo, wygłoszone przez Małgorzatę i Radosława Ziółkowskich. Są oni m.in. zaangażowani w powstanie w parafii św. Michała Archanioła w Płońsku grobu dzieci zmarłych przed narodzeniem.

Okolicznościowej Eucharystii przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii przekonywał, że wszyscy chrześcijanie są powołani do realizacji dzieła ewangelizacji, ale szczególną rolę pełnią w tym przypadku wspólnoty kościelne. Jedną z nich jest Domowy Kościół - ruch rodzinny, który ma na celu pogłębianie duchowości małżeńskiej, rodzinnej i bliższe poznanie Boga.

„Jesteście ludźmi, którzy nie tylko wzajemnie ubogacają się w Chrystusa, ale także niosą Go innym. Choć każda z grup działających w Kościele ma własny charyzmat, to wspólnym charyzmatem wszystkich grup jest dzielenie się Ewangelią, czyli ewangelizacja. Kościół Domowy wpisuje się w to dzieło, upowszechniając chrześcijańską duchowość małżeńską i służąc innym małżeństwom na drodze pogłębiania ich ewangelicznej dojrzałości”, wymieniał bp Libera.

Dziękował także członkom Domowego Kościoła za zaangażowanie, świadectwo wiary, pracę na rzecz 43 Synodu diecezjalnego. Zachęcał do tego, by jak Maryja nieśli Chrystusa tym, którzy Go nie znają albo o Nim zapomnieli, by chcieli dzielić się wiarą.

Na zakończenie Eucharystii diecezjalna para Domowego Kościoła - Jan i Bożena Gałkowie dziękowali biskupowi płockiemu za obecność wśród nich oraz złożyli mu życzenia w 7 rocznicę ingresu do katedry płockiej. Podarowali mu także obraz Ojca Świętego.

Po wspólnej agapie nabożeństwo rozesłania poprowadził ks. Łukasz Chruściel, wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku i moderator rejonowy rejonu płońskiego DK. Wierni odmówili litanię za rodzinę, zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem i mogli otrzymać indywidualne błogosławieństwo dla każdej rodziny.

Organizatorem Diecezjalnego Dnia Wspólnoty Domowego Kościoła był ks. Andrzej Pieńdyk, moderator diecezjalny DK w diecezji płockiej wraz z parafią św. Michała Archanioła w Płońsku. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła parafialna schola „Gwiazdeczki Michała”.

źródło:diecezjaplocka.pl

fot. Łukasz Chruściel