AKTUALNOŚCI \ W mocy Ducha Świętego

Ponad 200 osób wzięło udział w Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Domowego Kościoła - gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, który odbył się 23 maja w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie w diecezji płockiej. Uczestnicy spotkali się pod hasłem: „Bezcenny dar dziadków”. W programie znalazło się m.in. uroczyste wręczenie świec oazowych nowym członkom Domowego Kościoła.

W Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Domowego Kościoła wzięli udział przedstawiciele sześciu rejonów diecezjalnych: Pułtusk, Przasnysz, Płock, Rypin, Płońsk i Ciechanów. Po zawiązaniu wspólnoty odbyła się prezentacja rejonów oraz działających w nich diakonii: modlitwy, rekolekcyjnej i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Uczestnicy spotkania mogli także wysłuchać konferencji Wiktorii i Andrzeja Wróblewskich z Piaseczna, którzy mówili o więziach międzypokoleniowych w rodzinie. Zwracali uwagę m.in. na rolę tego rodzaju więzi, które niestety coraz częściej zanikają. Podkreślali jednak, że dziadkowie nie mogą ingerować w życie małżeństwa czy rodziny – powinno być to „mądre towarzyszenie”.

Wspólnej Eucharystii w kościele parafii św. Piotra Apostoła przewodniczył ks. Krzysztof Ruciński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Pieńdyk, moderator diecezjalny Domowego Kościoła. Odniósł się w nim do hasła spotkania.

„Rodzice, teściowie muszą zachować pewien dystans w stosunku do małżeństwa swoich dzieci. Mówi się często, że rodzice muszą odciąć pępowinę. Doświadczenie uczy, że tam gdzie za bardzo rodzice czy teściowie wtrącają się, tam często dochodzi do problemów małżeńskich i rodzinnych”, stwierdzał ksiądz moderator.

Dodawał, że potrzeba „mądrego dystansu”, który nie jest wcale brakiem zainteresowania i nie świadczy o chłodzie emocjonalnym. Potrzeba dystansu, który będzie wyrazem zaufania, że dziecko jest samo odpowiedzialne za swoje wybory i musi nauczyć się ich dokonywać samodzielnie.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego ks. Pieńdyk wzywał też, by złączył On „poróżnione małżeństwa, pogodził zwaśnione rodziny, zbliżył mających urazę do siebie”. Prosił Boga, by pokój, miłość i jedność panowała w państwach, rodzinach i zgromadzeniach, aby okazali się oni „godnymi uczniami Chrystusa”.

Na zakończenie Eucharystii dokonano uroczystego wręczenia świec oazowych pięciu parom małżeńskim z parafii Szreńsk, którzy podjęli decyzję o przynależności do Domowego Kościoła. Utworzą oni w swojej parafii już drugi krąg Domowego Kościoła.

Poza tym uczestnicy spotkania wzięli udział w agapie, adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwie rozesłania. Na zakończenie wszystkich pobłogosławił ks. prał. Eugeniusz Graczyk, proboszcz ciechanowskiej parafii, która gościnnie przyjęła członków Domowego Kościoła z całej diecezji.

Oprawę muzyczną Diecezjalnego Dnia Wspólnoty zapewnił zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka, który m.in. wykonał koncert uwielbienia.  



Foto relacja