AKTUALNOŚCI \ W Płońsku powstaje Diecezjalna Diakonia Życia

W PŁOŃSKU POWSTAJE DIECECJALNA DIAKONIA ŻYCIA DOMOWEGO KOŚCIOŁA DIECEZJI PŁOCKIEJ

W dniach 23-24 października 2015 r. w par. pw. św. Anny w Piasecznie odbyły się jesienne Dni Wspólnoty Diakoni Diecezjalnych.

Tożsamość katechumenalna Ruchu Światło-Życie to kluczowy aspekt formacji naszego ruchu, która – z woli założyciela – opiera się na programie katechumenatu czyli starochrześcijańskiej szkoły wiary i inicjacji sakramentalnej, przywróconym po Soborze Watykańskim II do oficjalnej praktyki całego Kościoła. Formacja typu katechumenalnego zakłada odnowienie i pogłębienie świadomości otrzymanego zazwyczaj w dzieciństwie sakramentu Chrztu świętego, który jest nie tylko pierwszym sakramentem w życiu każdego człowieka, ale przede wszystkim stanowi bramę i podstawowy punkt odniesienia dla pozostałych sakramentów, a także dla całego religijnego życia chrześcijanina. Wybór takiego tematu, akurat w tym roku, wiąże się z przygotowaniem Kościoła w naszej Ojczyźnie do obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. Warto również mieć świadomość, że duchowe przygotowanie do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży – w które włącza się nasz ruch – poprzez podjęcie tematów czterech praw duchowego życia ma prowadzić młodych do odnowienia przymierza zawartego z Bogiem na Chrzcie świętym, co ma się dokonać w czasie liturgii Wigilii Paschalnej 2016 roku.

Czas DWDD był sposobnością do postawienia pytania, w jakim stopniu wspólnoty i środowiska naszego ruchu planują włączenie się w dzieło ewangelizacji młodych prowadzące do odnowienia ich świadomości chrzcielnej oraz na ile świadomość katechumenalna przenika sposób myślenia poszczególnych osób i wspólnot naszego ruchu przeżywających swoją formację ku dojrzałości chrześcijańskiej.

CZYM JEST DIAKONIA ŻYCIA?
Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki powołał do istnienia Diakonię Życia Ruchu Światło-Życie w 1981 roku.

Inspiracją do naszej posługi są słowa Ojca św. Jana Pawła II: "Oddajcie się w służbę życia, a nie śmierci. Czynienie zamachu na nienarodzone życie na jakimkolwiek etapie poczęcia jest podkopywaniem całości porządku moralnego stojącego na straży ludzkiego dobra. Obrona nienaruszalności nienarodzonego życia jest częścią obrony praw i ludzkiej godności. Miłujcie życie, życie własne i innych".

POSŁUGA NA RZECZ ŻYCIA
Zadaniem Diakonii Życia jest troska o to, by Ruch Światło-Życie podejmował służbę na rzecz życia. Pragniemy dbać o formację członków Ruchu w dziedzinie płciowości, miłości, obrony życia i inicjować zaangażowanie Ruchu na tym polu. Chcemy czynić to poprzez:
- prelekcje na oazach rekolekcyjnych;
- podejmowanie tematyki związanej z naszą posługą na spotkaniach wspólnot Ruchu w ciągu roku;
- organizowanie rekolekcji i warsztatów dla członków Ruchu;
- przekazywanie wspólnotom Ruchu informacji o ważnych wydarzeniach związanych z troską o życie i inspirowanie udziału w nich;
- inspirowanie członków Ruchu Światło-Życie do włączania się w szeroko pojętą służbę na rzecz życia - poradnictwo rodzinne, działania w obronie życia, duchową adopcję, itd;
- wspieranie członków Ruchu Światło-Życie, którzy podejmują taką posługę - dawanie im zaplecza merytorycznego i modlitewnego;
- inicjowanie działań na rzecz życia, współpracę przy takich działaniach z innymi środowiskami i włączanie w nie członków Ruchu.
Pragniemy, by nasza posługa była głoszeniem radości życia i uwielbieniem Boga - dawcy życia.
"Musimy mieć świadomość, że jako ludzie Ruchu staniemy w obliczu działań wojennych. Pierwszą armią, która będzie musiała stanąć do walki, będzie Diakonia Życia. To, co jest posłaniem tej diakonii, staje się przedmiotem sporów we współczesnym świecie: zachowanie piękna czystości przedmałżeńskiej, ukazywanie piękna miłości małżeńskiej, wartości życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Tu przede wszystkim konieczne jest nasze odważne świadectwo i głoszenie prawdy" (ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie, słowo programowe na Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu w roku 2010)

KONTAKT:
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku
ul. Płocka 17
09-100 Płońsk
Artur i Krystyna Pecherzewska
ks. Łukasz Chruściel e-mail:lukaszchrusciel@wp.pl; 519101770

fotoreportaż z Jesiennych Dni Wspólnoty Diakoni Diecezjalnych DK w par. pw. św. Anny w Piasecznie.